کلیات علم نحو
استاد هاشمی

کلیات علم نحو

درس کلیات علم نحو ناظر به کلیاتی مقدماتی از علم نحو می باشد که توسط استاد حجة الاسلام و المسلمین هاشمی در 50 جلسه تدریس شده است.

• پرسش و پاسخ

• بدل کل از کل

با سلام در جمله " کل انسان سیبتلی باسباب الردی المنایا" بدل کل از کل وجود دارد؟ راه تشخیص آن به چه صورت است؟آیا الردی و المنایا بدل و مبدل منه هستند؟ ممنون

• سلام علیکم المنایا بدل برای اسباب است و اصولا بدل از مضاف الیه، قلیل و ضعیف است یکی از اسبابِ سقوط و هلاکت، آرزوهاست

• با سلام از توضیحات شما متشکرم اما یک بزرگواری این جمله را اینگونه تعبیر کرده اند؛ نظر شما چیست؟ کلُّ انسانٍ سیبتلی باسباب الرّدی المنایا. مَنِيَّة- مرگ و اجل مقدر براى هر جاندارى جمعش- مَنَايَا- است‏؛ الرَّدَى‏- [ردي‏]: هلاك، نابودى، مرگ‏. ظاهرا رابطه بدل و مبدل منه الرّدی و المنایا برقرار است به طوری که بتوان این دو را بدل کل از کل نامید. از لحاظ معنا مطابق وجود دارد وهر دو مصداقا به مرگ و نابودی و هلاکت اشاره دارند و مشخصا از لحاظ اعراب هم چنین تطبیقی رخ می دهد اما چون ردی و منایا به الف مقصوره ختم شده است لذا اعراب به کسر در تقدیر است و قطعا هماهنگی اعرابی وجود دارد و الردی مضاف الیه است والمنایا نیز بدل آن است. آیا این تحلیل قابل اشکال است؟

• سلام علیکم درباره ترجمه منایا، حق با شماست. پاسخ قبلی من بر این استوار بود که منایا جمع مُنیة باشد و اکنون که مراجعه کردم دیدم آرزوها مُنی یا اَمانی است ولی باز هم در اینکه منایا بدل از الردی باشد مردد هستم. باید متنی را که این جمله در آن قرار داد دید. شاید قرینه ای بر تعیین مبدل منه در قبل یا بعد از این جمله یافت گردد

• سلام و خسته نباشید. آِیا می توان جمله : " کل انسان سیبتلی باسباب الردی المنایا" را می توان همانند آیه شریفه : (یسألونک عن الشهر الحرام قتالٍ فیه) در نظر گرفت. به این صورت که قتالٍ بدل از الشهر الحرام در نظر گرفته شده است(نحو مقدماتی، ص60) در این جمله المنایا بدل از اسباب الردی قرار گیرد؟ ممنون

• علیکم السلام مانعی از بدلیّتِ المنایا برای اسباب به نظر نمی رسد

برای ارسال سوال لطفا وارد شوید.
  • بهترین پرسش_پاسخ‌ها
    ارتباط با کارشناس
    مطالب تخصصی دینی_حوزوی
کارایی بهتر در اپلیکیشن
ارتباط با ما