کتاب الصمدیه
استاد حسینی

کتاب الصمدیه

کتاب الفوائد الصمدیة اثر نابغه‌ی جهان اسلام، عالم ربانی شیخ بهائی است که به زبان عربی در علم نحو نگاشته شده است. این اثر حاوی یک دوره کامل از علم نحو می‌باشد. درس صمدیه توسط استاد حجة الاسلام و المسلمین حسینی در 145 جلسه تدریس شده است.

• پرسش و پاسخ

• نحوه تقدم و تاخر محصور فیه

با سلام و خسته نباشید در جلسه ۱۸ درس موارد تقدم مفعول بر فاعل و بالعکس بیان شد. من جمله در حالتی که یکی از آنها محصور فیه باشند مقدم می‌شوند. به عنوان مثال «انما نصرت زیدا» به معنای من فقط زید را یاری کردم می‌باشد. حال اگر در این مثال مراد قرار دادن ضمیر متصل مرفوعی به عنوان محصور فیه باشد، به چه صورت باید بیان نمود؟ به عبارت دیگر، نحوه صحیح بیان «فقط من زید را یاری کردم» به چه صورت می‌باشد؟ با تشکر

• سلام علیکم و رحمت الله. در این صورت باید گفته شود : انما نصر زیدا أنا. ضمیر منفصل آورده شود. البته شاید، این گونه استعمال رایج و شایع نباشد، بلکه برای این گونه حصر ها گفته شود: ما نصر زیدا الا انا. ولی همانطور که اشاره شد، اگر کسی بخواهد با کلمه «انما» حصر این گونه جملات را بیان کند، قالب آن همان است که بیان شد. این مطلب در منبع ذیل گفته شده است: مراجعه شود: كتاب المطول و بهامشه حاشية السيد مير شريف نویسنده : التفتازاني، سعد الدين جلد : 1 صفحه : 213

برای ارسال سوال لطفا وارد شوید.
  • بهترین پرسش_پاسخ‌ها
    ارتباط با کارشناس
    مطالب تخصصی دینی_حوزوی
کارایی بهتر در اپلیکیشن
ارتباط با ما